Pierwsze zakażenie HIV w medycynie estetycznej | Brak sterylizacji narzędzi

Pierwsze zakażenie HIV w medycynie estetycznej | Brak sterylizacji narzędzi
Amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ogłosiła niedawno alarmujące wyniki dochodzenia dotyczącego nielicencjonowanej kliniki w Nowym Meksyku.
Według ustaleń agencji, przeprowadzano tam zabiegi kosmetyczne zwane "wampirzym liftingiem", czyli mezoterapia osoczem bogatopłytkowym, bez stosowania odpowiednich środków higienicznych.
Zabieg ten polega na wstrzykiwaniu do skóry osocza bogatopłytkowego pozyskanego z krwi pacjenta, co ma na celu redukcję zmarszczek i jest popularne wśród celebrytów, takich  jak między innymi Kim Kardashian czy Angelina Jolie.
Niestety, w wyniku nieprzestrzegania podstawowych zasad sterylizacji, trzy osoby zostały zakażone wirusem HIV, mimo że nie były narażone na typowe czynniki ryzyka związane z tym wirusem, jak stosowanie narkotyków, transfuzje krwi czy ryzykowne zachowania seksualne.
Śledztwo ujawniło, że używano wielokrotnie tych samych, niejednokrotnie jednorazowych igieł, co jest ewidentnym naruszeniem standardów medycznych.
Skandal doprowadził do zamknięcia kliniki, a jej właścicielka została oskarżona o liczne przewinienia, w tym brak licencji na prowadzenie działalności medycznej oraz niespełnianie obowiązujących norm sanitarnych. To zdarzenie wywołało szeroką dyskusję na temat bezpieczeństwa i regulacji w branży kosmetycznej.
Aby zapewnić bezpieczeństwo sobie jak i pacjentom oraz uniknąć podobnych incydentów w przyszłości, niezmiernie ważna jest sterylizacja narzędzi. Gwarancją absolutnego bezpieczeństwa są sterylizatory klasy B,  które w 100% likwidują wszystkie mikroorganizmy z narzędzi, czyniąc je tym samym w pełni możliwymi do ponownego użytku. Takimi sterylizatorami są wszystkie autoklawy szwajcarskiej firmy Enbio.
Te urządzenia są autoklawami parowo-ciśnieniowymi i stosuje się  w wielu placówkach medycznych i salonach kosmetycznych.
Stosowanie takich rozwiązań jest kluczowe, aby zapewnić pacjentom najwyższy poziom ochrony i minimalizować ryzyko zakażeń przenoszonych przez krew i inne płyny ustrojowe. Przypadek z Nowego Meksyku pokazuje, jak ważne jest ciągłe monitorowanie i egzekwowanie przestrzegania przepisów sanitarnych w branży beauty.

Czytaj dalej

3 letnia gwarancja na wszystkie autoklawy | Jako jedyni w Polsce

Slide 1